4 Kasım 2014 Salı

UYUMSUZ (VERONİCA ROTH)

                                                                                                                   

SAYFA SAYISI: 516


ARKA KAPAK TANITIMI:

Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. 

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. 

Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. 

Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor!


KİTAP YORUMUM:


Evet, biliyorum geç okudum bu seriyi. Fakat dersler, diğer kitaplar derken anca sıra geldi bu seriye...

Başkarakterimiz Beatrice. Beatrice’ in zamanında Chicago 5 topluluğa ayrılmış durumda topluluklar:
           
             Bilgelik: Bilgiyi her şeyden üstün tutarlar. Mavi renk onlar için önemlidir. –Huzur ve dinginlik verir.-
            Dostluk: Tarıma önem verirler. Bilgelik sayesinde tarımı geliştirmişlerdir. Neşelidirler. Barışın yanlısı savaşın karşıtıdırlar.
            Cesurluk: Hareketli, korkusuz ve özgür olmayı severler. Delidolu, doludizgin, eğlenceye önem veren mutlu bir hayat yaşarlar. Hayat onlara güzel J
            Dürüstlük: Yalan söylemezler. (Anlaşılacağı üzere J) yalan söyleyen bir kişiyi bedensel tepilerden anlarlar. Lafı dolandırmadan söylerler. (Pat diye J)
            Fedakarlık: Kendinden önce başkasını düşünmeyi daha makul buluyorlar. Gösterişi, aynaya bakmayı yanlış sayıyorlar –Kibir kötüdür!- Kıyafetleri ve diğer her şeyleri gri renk. Fazla ders çalışmak yasak –Üstünük olmaması için- topluluksuzlara onlar yardım ediyor. Diğer toplumlardakiler onlara kabaca KASINTI diyorlar.
            Topluluksuzlar: Adaylık aşamasını geçemeyenler, bir topluma ait olmayıp, sefil bir şekilde yaşayanlardır.

Beatrice ve ailesi fedakârlık topluluğuna aitler.

Herkes 16 yaşına gelince topluluğunu seçmek zorunda. İlk önce simülasyona tabii tutuluyorlar.

Simülasyon: Beyinde korku üreten kısmı tetikler ve sanrılara neden olur. Bu bilgiler de bilgisayara aktarılır ve topluluğun belirlenir. Birden fazla topluma eğilim gösteren kişiler UYUMSUZ olarak isimlendirilir.

Betrice’in sonucu uyumsuz çıkar. Uyumsuz kişiler, simülasyonun  gerçek olmadığını bilir ve istediği gibi yönlendirir ya da simülasyondan çıkabilir. Kontrol edilemezler. Onların beyni diğerlerinden farklı çalışır.

Beatrice seçim günü Cesurluk’u seçiyor. Abisi Caleb Bilgelik’i… Anne ve babaları üzülüyorlar haklı olarak. Fakat böyle bir olay fedakarlarda çok az gerçekleşiyor. Yani oradan ayrılanın Cesurluk’a geçmesi çok nadir.


Beatrice, cesurlukta kendine yeni bir ad seçiyor: TRİS.
Beatrice orada eğitmenleri Dört ile tanışıyor. Aralarında bir çekim oluyor. Zamanla birbirlerini seviyorlar. 

Will, chiristina, All Beatrice’in anlaşabildiği arkadaşları oluyorlar. All adaylık sürecinde hep sonlarda oluyor. Daha sonradan All ve Beatrice’in arası kötü oluyor. Fakat o etkileyici olayları yazmayacağım alın okuyun! 

Adaylık sürecinde dövüş, bıçak ve silah kullanmayı öğreniyorlar. Belli zamanlardan sonra tekrar simülasyonlara giriyorlar. Tris sıralamada 1 kere 1. oluyor.

Kitabın sonuna doğru Jeanie Matthews (bilgelik lideri)  bayağı kötü işler karıştırıyor. Similasyon ile cesurları yönetip savaşı başlatıyor. Bundan Beatrice ve Dört etklenmiyor, insanları yani fedakarları kurtarmaya çalışıyorlar. Topluluklar bölünüyor kısmen yani ve daha pek çok önemli detay var. Yani sizde benim gibi geç kaldıysanız bence hemen okuyun!

Ayrıca bu kitabın sinema filmi de çıktı. Gerçi bilmeyen yoktur herhalde?
Neyse ben yine de söylemiş olayım...

ORİJİNAL BASKI:

SERİ SIRASI:Şimdi de filminden kareler: 


SEÇİM TÖRENİ:
CESURLUK YERLEŞKESİNE ATLAYIŞ:
İLK KARŞILAŞMA:
 DÖNME DOLABA TIRMANIŞ:BIÇAK SAHNESİ: 


FİLM TANITIMI:


TOPLULUKLAR :***Kuralsız Kitap Yorumum için buraya tıklayın:)

***Kuralsız Sinema Yorumum için buraya tıklayın :)

***Yandaş Kitap yorumum için tıklayın :)

***Dört , Kitap yorumum için tıklayın :)


                                                              -AMARİL- 

20 yorum:

 1. çok güzel ve bilgilendirici bir yorum. insanların bu seriye olan ilgisinin artacağını düşünüyorum ben üçlemeyi okudum ve ikinci filmini merakla bekliyorum, tabi senin gelecek yorumlarını da :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ilginiz için.. Ben de 3. kitabı şu an okuyorum yarın bitiririm herhalde :)
   ikinci filmi de seneye martta Fransa da çıkacakmış herhalde Türkiye de haziranda falan gelir.

   Sil
 2. Hayatımda okuduğum en güzel kitabı en güzel şekilde yorumlayan sizlersiniz..Harika bir blog.����

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz. Sizin ilginiz arttıkça daha çok kitap tanıtacağız... :)

   Sil
 3. farklı bir kitaptı insanın içine çekiyor. tavsiye ederim. harika yorumlama-as maça ve civadan sonra biraz da benim tarzım disitopya iyi olmuş inşallah fantastik kitap yorumları da paylaşırsınız-

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Distopik kitapları seviyorum. :) Farklı bir dünya ile gerçekliğin çarpışması gibi olduğu için. Ama fantastik ve bilim-kurgu fazla okumam. Ama eğer Dört Numara Benim serisi gibi olursa da severim. Sanırım o bilim-kurguya giriyor. Belki biraz da fantastik.. O seriyi de yüklerim bu hafta. Şu anda taslak aşamasında. Kuralsız ve Yandaş da yakında burada olur. Beğendiğiniz için teşekkürler :)

   Sil
 4. ikinci film martta türkiyeye gelecek ve fragmanı alaycı kuş bölüm 1 ile çıkacak sevgili farklı diyarlar okuyucuları:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilgi için teşekkürler :)
   Ben de 18 Mart'ta Fransa'da çıkacağını biliyorum ama Türkiye de de belki çabuk çıkar... Açlık oyunları serisi ile ilgili tanıtımı sanırım 3. filmi çıktıktan sonra paylaşırım :)

   Sil
 5. Seriyi tam bitirmedim ama bu kitabını okudum. Çok etkileyici bi kitaptı ve yorumunuz da gayet etkili. =) Ben de daha çok fantastik ve polisiye kitap yorumlamanızı tavsiye ederim ama arada bir hareketliliği yavaşlatmak için bi Ayşe Kulin, Canan Tan da iyi gider bence. Ayrıca resimlemeniz çok güzel olmuş, diğer kitaplarda da bekliyorum bunu. Tabi varsa.. =)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumumu beğendiğiniz için. Elimden geldiğince tanıtmaya çalışıyorum. Polisiyeyi ben de çok seviyorum. Fantastik pek okumam ama okuduğum an eklerim :) Canan Tan'ın okuduğum kitaplarını yazın eklemeyi düşünüyorum. Resimleri de film hakkında fikriniz olsun diye ekledim. Serinin diğer kitaplarının taslağı hazır. Fakat daha bilgisayarda yazmadım sadece kağıtta :) Tekrar teşekkürler beğenmenize çok sevindim.

   Sil
 6. Bu dünyada gördüğüm en fazla içte mesaj vermeye çalışan seri tam bir rezillik tek şöyleyecegim katolikkik ve diğer dinlerin katı kısımlarıyla fedakarlığı cesurluk ile özgürlüğün yobazlaşmasını bir düşünün sanırım nedenini anlarsınız bir şeyi sırf macera aşk için okumak vasat ergenlikten başka bir şey degildir

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz, kitap çok masum gibi görünebilir ama gerçekten düşününce vermeye çalıştığı mesajlar kötü... Ben de seri bittikten sonra tam olarak düşününce anladım. O kadar da iyi bir seri değil, ama yine de okunmalı çünkü insanlığın neler yapabileceğini ve onun kötü sonuçlarını görmek ve anlamak için... Mesela Beatrice her ne kadar gençlere çok iyi, masum ve aşık gibi gösterilse de aslında bencilden başka bir şey değil. Sonradan yani seri bitince bana da sizin söylediğiniz gibi saçma geldi. Aslında her ne kadar gençliği, aşkı anlatan kitap gibi gözükse de vermek istediği mesajlar çok kötü :(
   Farklı bir dünya oluşturmuş yazar ama bu dünyanın bir de diğer yüzü var :) Sizi çok iyi anlıyorum ve kesinlikle haklısınız...

   Sil
 7. Sayfanı çok beğendim ve yorumlarını keyifle okuyorum... İkinci filmi de merakla bekliyorum...

  YanıtlayınSil
 8. Sayfanı çok beğendim ve yorumlarını keyifle okuyorum... İkinci filmi de merakla bekliyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım :)
   Kuralsız (yani Uyumsuz serisi 2. filmi) 20 Mart 2015 tarihinde Türkiye'de çıkması bekleniyor...

   Sil
 9. Ciddi anlamda seri süper.... Buna yer vermeniz de sizin seriyi sevdiğinizi gösterir..... Filmin kitabını da en kisa zamanda okumak istiyorum ������

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet mutlaka kitaplarını okuyun :) Seriyi sevmiyorum diyemem ama çok çok fazla da sevmiyorum. Kitaplarında yazarın vermek istediği katı mesajları anlamazdan gelirsek yani sadece gençlik kitabı diye düşünebilirsek seri güzel... Filmleri de güzel. Sanırım seriyi sevmemem biraz da ana karakteri olan trisi sevmememle alakalı... Kuralsız ın kitap ve sinema yorumlarını da ayrı ayrı yazdım onlara da bakın isterseniz :) Bence Kuralsız ı izlemediyseniz mutlaka izleyin, etkileyiciydi...

   Sil

Değerli Okuyucular:
Lütfen yorumlarınızda küfür, argo ve ahlaksızlık kullanmayınız!!!
Onların haricinde her türlü eleştiriye açığım :)
Yorumlarınız denetlendikten sonra yayınlanacaktır!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...